pension

Vítejte na BRUSENCE

 

Stylový restaurant a pension Brusenka – Panský mlýn, je situován v krásném a malebném prostředí Hostýnských vrchů, přímo pod sv. Hostýnem v obci Brusné, asi 5 km od Bystřice pod Hostýnem. Restaurant a penzion Brusenka nabízí vybranou kuchyni a stylové ubytování v jedno a dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.

brusenka celý pohled

Restaurace a penzion Brusenka vznikla přebudováním původního objektu bývalého Panského mlýna v Brusném.Panský Mlýn v Brusném je jedním z nejstarších svobodných vykoupených mlýnů v regionu. První zmínky o budově mlýna pocházejí z počátku 14.století, kdy byl součástí podhradí gotického hradu Křídlo.Objekt mlýna byl později v 18.století součástí panství  rodu Rottalů a za panování hraběnky Marie Amalie Rottalové, provdané De Monte l`Abbate byl v roce 1762 až 1763 vykoupen. Obraz s kopií výkupní  listiny /originál byl zničen při požáru /  visí na stěně v salonku v prvním poschodí.

2013_03_07_8166_1

Od roku  1827 až do roku 1924 mlýn spadal do panství  hraběte Laudona z nedalekého města Bystřice pod Hostýnem. Po velkém požáru  dne 6.srpna 1921 byl objekt mlýna rekonstruován a následně přestavěn podle plánů neznámého vídeňského architekta  ve stylu rané venkovské moderny s architektonickými prvky hnutí národního romantismu. Motiv malovaného obloučkového soklu byl převzat ze staveb z jižní Moravy. Černobílá šachovnice ve výklenku na uličním průčelí symbolizuje havířskou minulost předválečného majitele Josefa Kubečky. Svou funkci začal mlýn ztrácet koncem 19.století, v roce 1893 byla jeho hlavní náplň definitivně zrušena. Rodina Emílie a Josefa Kubečkových udržovala bohaté kulturní kontakty se známými osobnostmi regionu, vzpomeňme alespoň průkopníka národopisu prof. Fr. Táborského, malíře Jana Urubu, ale i spisovatele a cestovatele Fr. Sokola Tůmu. Návštěva tehdy poslance T. G. Masaryka, později prvního prezidenta Československé republiky byla nevýznamnějším dnem tohoto domu. Fotografie z vítání pana prezidenta na holešovském nádraží visí na stěně v zádveří. Ze známých osobností v novodobé historii restaurace vzpomeňme alespoň  návštěvu bývalého polského prezidenta a nositele Nobelovy ceny míru Lecha Walensu, dále kapelu Boney-M, ETC Vladimíra Mišíka, zpěváka Pavla Bobka,  pražskédivadelní soubory apod.

inter_terasa

Technické vybavení zrušeného mlýna bylo zaměřeno na zpracování dřeva z okolních lesů. Na sousedním pozemku byla zřízena pila na parní pohon, která byla po požáru opravena naddůlním z Ostravy Josefem Kubečkou. Pilnice byla poháněna vysloužilým parním strojem z Moravské Ostravy. Pila byla rovněž doplněna vodní Francisovou turbínou, která je vystavena na parkoviště před mlýnem. Nové vodní kolo na horní vodu je replikou, je počítáno na výkon 12HP při plném plnění 48lopatek. Průměr kola je 4,85 metrů, hmotnost v suchém stavu 1,8t.

Voda je na kolo přiváděna z říčky Rusavy samostatným vodním náhonem v délce 1,1km z Podhradí do zástavy nad mlýnem. Zajímavým technickým prvkem je nově rekonstruovaný akvadukt s vantroky křižující ve výšce 5m koryto říčky Rusavy. Autorem rekonstrukce celého vodního díla mlýnského náhonu byl ve 30-tých letech min.století stavitel Augustin Stibora. Rekonstrukce a adaptace objektu na restauraci a penzion Brusenka trvala 7let a byla dokončena v roce 1997.V témže roce na Velikonce byl objekt slavnostně otevřen pro veřejnost.

2013_03_07_8242_1